Nejčastější otázky

Je nutné se registrovat?

ANO, je to ochrana proti spamu. Ale pokud by to pro Vás byl zásadní problém, můžete nám nahrávku poslat emailem nebo přes facebook.

Potřebuji speciální vybavení?

NE. Měl by Vám postačit běžný digitální fotoaparát, či chytrý telefon. U telefonů s Androidem či iOs navíc můžete využít k nahrávání aplikaci Epicollect Five, která Vám situaci velmi zjednoduší,

Jaké informace je třeba si poznamenat?

Ideálně GPS souřadnice, datum a čas. Pokud nebudete mít s sebou GPS zařízení, je možné zpětně dohledat lokalitu prostřednictvím mapy na webu. Pokud nahráváte opakovaně stejného samce, poznamenejte si prosím jeho identitu – zvolte si libovolný kódovací způsob, například kombinaci písmen a pořadí (např. AD1, AD2…BX7). Tuto informaci poté buď vložte do poznámky, nebo přímo do názvu souboru.

 

Jak dlouhá má být nahrávka?

Pro snadnější analýzu je vhodnější nahrát více opakování troubení, ideálně tak 2-3 minuty.  Ale smysl pro nás mají i mnohem kratší nahrávky. Hlavně se nenechte délkou nahrávání odradit!  Nahrávky prosím nijak nekraťte, ani neupravujte. Mohla by se ztratit cenná informace (například o frekvenci troubení).

 

V jakém formátu má být audionahrávka

Ideálně WAV, ale poradíme se i s jakýmkoli jiným formátem. U delších videí ale raději pošlete nahrávku jinou formou – například pomocí úschovny – a náš server pouze uložte odkaz.

Má smysl pořizovat fotografie?

Fotografie není bezpodmínečně nutná, ale pokud ji pořídíte, určitě bude vítaným zpestřením. Nahrávky opatřené fotografiemi navíc poskytneme coby pozorování pro projekt Mapování savců (biolib.cz).

 

Mám jinou otázku

Napište nám na info@hlasyjelenu.cz